Belka
Czwartek, 7 Grudnia 2023   imieniny: Agata, Ambroży, Marcin
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

MIB: minister Andrzej Adamczyk podziękował pracownikom nadzoru budowlanego za udział w usuwaniu skutków nawałnic

Data publikacji: 2017-08-21, Data modyfikacji: 2017-08-29
A A AWydrukDrukuj  
 
MIB: minister Andrzej Adamczyk podziękował pracownikom nadzoru budowlanego za udział w usuwaniu skutków nawałnic

- MIB informuje:

- Zależy nam na tym, żeby po etapie zabezpieczenia, w którym aktywnie uczestniczyły służby i wielu wolontariuszy, poszkodowani jak najszybciej otrzymali dalszą pomoc. Rząd chce maksymalnie uprościć i odformalizować procedury. Dziękuję pracownikom nadzoru budowlanego za zaangażowanie w usuwanie skutków nawałnic i ocenę szkód. To umożliwi szybszą wypłatę przekazach przez rząd środków na odszkodowania – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk 18 sierpnia 2017 r. w Bydgoszczy.

Minister Andrzej Adamczyk oraz wiceminister w MIB Tomasz Żuchowski udali się z wizytą do województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie spotkali się ze służbami nadzoru budowalnego i wzięli udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego. Podczas konferencji z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem wstępnie podsumowywali dotychczasowe działania służb nadzoru. W spotkaniu uczestniczył także prezes PKP PLK SA Ireneusz Merchel, który omówił działania związane z udrożnieniem sieci i linii kolejowych.

- Rząd jest pełen podziwu dla ofiarnej pracy służb i zwykłych obywateli. Dziękuję za serce i trud włożone w usuwanie szkód spowodowanych przez nawałnice. Składam wyrazy współczucia wszystkim osobom i instytucjom dotkniętym przez kataklizm – podkreślił A. Adamczyk.

Rząd rozszerzył zakres dotychczasowej pomocy udzielanej w związku ze zniszczeniem budynków w wyniku działania żywiołu.

- Wprowadziliśmy pomoc finansową na odbudowę budynków inwentarskich i gospodarskich. Tego nie było – podkreślił wiceminister T. Żuchowski.

Wzmocnienie nadzoru budowlanego

Minister Andrzej Adamczyk zdecydował o wzmocnieniu organów nadzoru budowlanego w powiatach dotkniętych skutkami nawałnic. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego jest w stałej łączności z wojewódzkimi inspektorami nadzoru budowlanego z terenów dotkniętych zniszczeniami. Organy nadzoru budowlanego prowadzą działania kontrolne bez przerw i zakłóceń. Od 16 sierpnia br. na terenach województw najbardziej dotkniętych przez nawałnice działania miejscowych organów wspomagane są przez zespoły kontrolne złożone z pracowników Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz inspektoratów z województw niedotkniętych kataklizmem (powiatowych i wojewódzkich). Od 16 sierpnia br. w terenie działają 3 zespoły z GUNB, a od 17 sierpnia już 8 zespołów delegowanych, w tym 5 z GUNB oraz 2 z woj. warmińsko-mazurskiego i 1 zespół z woj. lubuskiego. Wsparcie zadeklarowały także inne województwa, które mają włączyć się w szacowanie szkód w najbliższych dniach. W sumie w województwie kujawsko-pomorskim działają 24 zespoły kontrolne, w pomorskim – 19 i w wielkopolskim – 9 zespołów. Dalsze decyzje o wzmocnieniu zespołów kontrolnych uzależnione będą od potrzeb. Do godz. 15:00 17 sierpnia br. zespoły kontrolne skontrolowały już blisko 1300 obiektów, w tym prawie 750 budynków mieszkalnych. Spośród skontrolowanych dotychczas obiektów z użytkowania wyłączono co najmniej 98 obiektów.

- Chcemy, żeby jeszcze 70 dodatkowych osób wsparło kontrole stanu budynków. Postanowiliśmy uspójnić procedury kontroli – poinformował T. Żuchowski.

Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski prosili pracowników nadzoru o dalszą intensywną pracę i dziękowali za dotychczas wykonane zadania.

GINB współpracuje z terenowymi organami nadzoru budowlanego w sprawie ustalania stanu technicznego budynków uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Szczególnie pilne jest to w odniesieniu do budynków mieszkalnych. Już w pierwszych godzinach po wystąpieniu nawałnic i wichur, gdy służby ratunkowe zakończyły swoje działania, przedstawiciele organów nadzoru budowlanego rozpoczęli czynności kontrolne. Celem wykonywanych kontroli jest ocena stanu technicznego obiektów budowlanych, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioły, w tym ustalenie, czy mogą one być użytkowane czy też ich stan techniczny wymaga wyłączenia obiektu z użytkowania. Liczba i skład zespołów kontrolnych, organizowanych w województwach dotkniętych skutkami wichur i nawałnic, są dostosowywane do potrzeb, określonych na podstawie prowadzonego monitoringu i otrzymywanych z terenu informacji.

Pomoc nadzoru budowlanego w ocenie stanu technicznego budynków uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku nawałnic

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i MIB udostępniono formularz pomocny w ocenie stanu technicznego budynków uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku nawałnic. To element zapowiedzianych przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka ułatwień proceduralnych w wypłacie odszkodowań. Dodatkowo do formularza dodano przykładowo wypełniony druk.

Działania inspektorów nadzoru budowlanego, w tym inspektorów GUNB, będą prowadzone do momentu, aż wszystkie obiekty budowlane wymagające oceny stanu technicznego zostaną skontrolowane. Kontrolowane są obiekty budowlane, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioły.

Ułatwienia w odbudowie i remontach

MIB udostępnił na swojej stronie internetowej także szczegółowe porównanie ułatwień w procedurze rozpoczęcia odbudowy i uzyskania zgody na użytkowanie, które będą możliwe na podstawie ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Wczoraj rząd wydał rozporządzenie określające listę 101 gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Centrum Prasowe PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
nowomiejski 

Powiat nowomiejski – powiat w województwie warmińsko-mazurskim, którego siedzibą jest Nowe Miasto Lubawskie. W jego skład wchodzą gminy: Nowe Miasto Lubawskie, Biskupiec, Grodziczno, Kurzętnik oraz miasto Nowe Miasto Lubawskie.

Do powiatu można się dostać drogą krajową nr 15, drogami wojewódzkimi nr 538 i 541 oraz koleją.

Znanymi zabytkami są: ruiny sanktuarium maryjnego i klasztoru reformatów w Łąkach Bratiańskich, ruiny zamku w Bratianie, Bazylika w Nowym Mieście Lubawskim, Ruiny zamku kapituły chełmińskiej w Kurzętniku. Powiat ma charakter typowo rolniczy, ale jest tam również dużo lasów, co sprzyja spokojnemu wypoczynkowi na łonie natury.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola